Тема: Швейцарія. Місце
країни в світі і регіоні. 
Мета:
Сформувати систему знань про Швейцарію: особливості її ЕГП, природно-ресурсного
потенціалу, населення; розкрити питання про домінуючи сектори її економіки та
структуру зовнішніх  економічних
зв’язків. 
Розвивати
вміння самостійної роботи з тестом підручника, картами атласу та іншими
джерелами інформації. 
Виховувати
географічне мислення. 
Тип уроку:
вивчення нового навчального матеріалу. 
Хід уроку: 
І. Оргмомент . 
Доброго
дня, я рада вітати Вас на уроці 
географії. Нехай девізом нашого уроку будуть слова К.Федіна «Відкриття народжуються там, де закінчуються знання
вчителя й починається нове знання учня». 
ІІ. Актуалізація
навчальних знань. 
1.     Які
субрегіони виділяють в Європі? 
2.    
Які країни за рівнем розвитку розміщенні в
Європі? 
3.     Які
міжнародні інтеграційні утворення існують в Європі? 
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності. 
«Впізнай країну» 
Сьогодні
ми будемо вивчати країну, яку ви впізнаєте за описом. 
Ця
країна знаходиться в самому центрі Західної Європи. Це гірська країна, яка не
має виходу до моря. Вона нейтральна, позаблокова держава. В світі її називають
«Годинникар» або «Світовий банкір» 
Так,
це Швейцарія. Тож, повертаючись  до
девізу нашого уроку, бажаю Вам цікавих відкриттів. 
ІV. Вивчення нового навчального
матеріалу. 
1.Економіко-географічне
положення країни. 
Завдання.
Користуючись картою охарактеризувати ЕГП Швейцарії.  
Орієнтовні
відповіді учнів: Швейцарія – невелика
країна, що знаходиться в Західній Європі, в самому її центрі. Повна назва
Швейцарська Конфедерація, Але фактично вона федеративна країна. Офіційної
столиці немає, Берн – федеральне місто. За державним ладом – республіка, яка
складається з кантонів, в кожному – різна офіційна мова (італійська, німецька,
французька, ретороманська). Держава не має виходу до моря. ЇЇ сусідами є
Німеччина, Австрія, Ліхтенштейн, Італія, Франція. Оскільки вона знаходиться в
центрі регіону, через неї проходять транзитні сухопутні магістралі. Це
нейтральна, позаблокова країна, яка має широкі ринки  збуту своєї продукції та послуг. 
Завдання.
Заповніть таблицю «Переваги та недоліки ЕГП Швейцарії» 
 
  | 
   
Преваги
   
 | 
  
   
Недоліки 
 | 
  
  | 
   
Розташована в
  центрі Європи 
Її сусіди –
  високорозвинені країни 
Відсутність
  «гарячих точок» 
 | 
  
   
Не має виходу до
  моря 
Будівництво
  шляхів ускладнює гірська місцевість 
 | 
  
 
  
2.Природні
умови і ресурси Швейцарії. 
Учні
об’єднуються в групи. 
 Завдання першої групи. 
·       
Користуючись картами атласу
схарактеризувати особливості рельєфу і клімату. 
·       
Яким чином природні умови можуть вплинути
на розвиток певних галузей господарства. 
Завдання
другої групи. 
·       
Користуючись матеріалами електронного
додатка до підручника, дайте оцінку мінеральним, водним і земельним ресурсам
держави. 
·       
Розвитку яких галузей господарства, вони
сприяють? 
Завдання
третьої групи. 
·       
Користуючись матеріалами електронного
додатка до підручника охарактеризуйте лісові та рекреаційні ресурси Швейцарії. 
·       
Який сектор економіки та галузі
господарства будуть найбільше використовувати ці ресурси? 
3.Населення
 
       Швейцарія – багатонаціональна держава з
населенням 8,2 млн осіб. Крім корінних народів – германо-, франко-,
італо-швейцарців, ретороманців, тут проживають представники інших
національностей. Для цієї країни, як і для інших країн регіону, притаманний
перший тип відтворення населення з низькою народжуваністю, низькою смертністю
та низьким природним приростом. Держава широко використовує працю іноземних
робітників. Рівень урбанізації високий – майже 75%.  
Завдання.
Знайдіть на карті найбільші міста країни (Цюрих, Женева). Цюрих – один із
світових фінансових центрів. 
4.Домінуючі
складові економіки. 
Запитання.
До якого типу і підтипу держав за рівнем економічного розвитку відноситься
країна. (Високорозвинена, мала розвинена
країна) 
У
структурі економіки Швейцарії найбільшою є частка сфери послуг – 70%  у ВВП країни, промисловість – 29%, сільське
господарство – менше 1%. 
5.Риси
просторової організації господарства. 
Завдання .
Користуючись текстом підручника заповнити таблицю «Географія господарства
Швейцарії» 
 
  | 
   
Галузь 
 | 
  
   
Коротка
  характеристика 
 | 
  
   
Географія
  галузі 
 | 
  
  | 
   
Банківська сфер 
 | 
  
   
Найстаріша,
  найпотужніша і найнадійніша у світі 
 | 
  
   
Цюрих, Женева,
  Базель, Лугано 
 | 
  
  | 
   
ІТ-технології 
 | 
  
   
Розміщені
  підрозділи «АВМ», «Гугл», «Майкрософт» 
 | 
  
   
Регіон – Цюрих –
  Боденське озеро 
 | 
  
  | 
   
Машинобудування  
 | 
  
   
Виробництво
  годинників 
  
Виробництво
  медичного і промислового обладнання 
 | 
  
   
«Пояс
  годинникарів» - від Женеви до Шаффгаузена  
Женевське озеро,
  Базель, Цюрих 
 | 
  
  | 
   
Хімічна  
 | 
  
   
Виробництво
  ліків та вітамінів 
Виробництво
  харчових добавок, засоби захисту рослин, фарби, ароматизатори 
 | 
  
   
Базель 
 | 
  
  | 
   
електроенергетика 
 | 
  
   
34% -  АЕС, 60% - ГЕС, 6% - ТЕС і ВЕС 
 | 
  
   
ВЕС  в Альпах, будівництво АЕС призупинено 
 | 
  
  | 
   
Транспортна
  система 
 | 
  
   
Надійність та
  висока якість шляхів, побудовані мости і тунелі в Альпах. Має морський флот  
 | 
  
   
  
 | 
  
  | 
   
Сільське
  господарство 
 | 
  
   
Високопродуктивне
  тваринництво, молочне скотарство 
 | 
  
   
  
 | 
  
  | 
   
Харчова
  промисловість 
 | 
  
   
Виробництво
  сиру, шоколаду, дитяче харчування 
 | 
  
   
«Нестле» -
  відома ТНК 
 | 
  
 
6.
Зовнішні економічні зв’язки 
     Швейцарія
входить до світових лідерів за обігом зовнішньої торгівлі порівняно з ВВП та в
перерахунку на одну особу. Вона має тісні зв’язки з країнами ЄС, а також США. 
     Основні
експортні товари: ліки, хімікати, годинники, продукти харчування. 
     Імпорт
– машини та обладнання, транспортні засоби, енергоносії, метали,
сільськогосподарська продукція, одяг і тканини.  
V.
Підсумки уроку 
·       
Швейцарія знаходиться в центрі Західної
Європи і межує з високорозвиненими країнами. 
·       
Країна частково забезпечена водними та
лісовими ресурсами, корисні копалини майже відсутні. 
·       
Швейцарія – багатонаціональна держава. 
·       
Це високорозвинена країна з
експортоорієнтованою економікою. Входить до світових фінансових і банківських
центрів.  
·       
Серед виробництв промисловості ключовими є
машинобудування, хімічна та харчова. 
·       
Країна має значні обсяги зовнішньої
торгівлі. 
V.
Домашнє завдання. 
-
Опрацювати ⸹36, відповідати на питання після параграфу; 
-
підготувати повідомлення з теми: «Туристичні місця Іспанії». 
  
  
Самоаналіз
уроку 
Урок
географії з теми «Швейцарія. Місце в регіоні і в світі» проводився 10 класі
економічного профілю (профільний рівень вивчення. 
Мета:
Сформувати систему знань про Швейцарію: особливості її ЕГП, природно-ресурсного
потенціалу, населення; розкрити питання про домінуючи сектори її економіки та
структуру зовнішніх  економічних
зв’язків. 
Розвивати
вміння самостійної роботи з тестом підручника, картами атласу та іншими
джерелами інформації. 
Виховувати
географічне мислення. 
Тип
уроку: вивчення нового навчального матеріалу. 
  
     Початок уроку був організованим та
максимально доброзичливим. Учні протягом уроку показували хорошу працездатність
та результативність. Мотивація проводилась за допомогою методичного прийому
«впізнай країну». Швейцарія – це не перша країна, яку ми вивчали. Тому учні
самостійно характеризували ЕГП країни, а потім заповнили таблицю на  аналіз і систематизацію знань. 
    При вивченні природних умов і ресурсів учні
об’єднались в 3 групи, кожна з яких отримала завдання. Перше питання було
репродуктивного плану, а друге – аналітичне. 
     При вивченні населення я використала
пояснювально-ілюстративний метод. 
Учні
самостійно вивчали питання просторової організації господарства, результати
були оформлені у вигляді таблиці. 
     Через весь урок «червоною лінією» пройшов
картографічний метод вивчення предмета. 
     Протягом уроку учні багато самостійно
працювали, аналізували і робили висновки. Це сприяє розвитку критичного
мислення молоді. 
На
мою думку, виклад нового матеріалу був логічним, грамотним, на високому теоретичному
та доступному для учнів рівні. В кінці уроку були підбиті підсумки, учні
отримали домашнє завдання. Воно складалось з обов’язкової частини (вивчити
параграф) та індивідуальної (підготувати повідомлення). 
Учні
на уроці були активними. Вони показали вміння продуктивно працювати, навички
самостійної роботи з підручником, картами атласу, настінними картами,
інтернет-додатком до підручника, робити висновки, вміння аналізувати й
узагальнювати свої знання. 
     Навчальний матеріал уроку відповідає
вимогам програми. Тривалість етапів уроку є оптимальними щодо раціонального
використання часу.  
     На мій погляд, урок цілей досяг. 
  
  
  
 | 
Немає коментарів:
Дописати коментар